Огляд ОС Ubuntu 14.04: краще, ніж Windows 8

Навіть після оновлення Update 1 операційна система Windows 8.1 залишається суперечливим рішенням. Варто відмовитись від неї або ж придивитись до суттєвих альтернатив, особливо бесплатних. Нова версія Linux-дистрибутива Ubuntu 14.04, кодове ім’я якої Trusty Tahr (Надійний Тар), — перший кандидат на заміну.

Ubuntu 14.04

Марк, та не Цукенберг

Проект Ubuntu, який був запущенний десять років назад південноафриканським мільйонером і за сумісництвом другим в історії космотуристом Марком Шаттлвортом, взяв собі за ціль створення зручної і зрозумілій кожному комп’ютерної операційної системи на базі Linux. Те, що задумав Шаттлворт, більш ніж вдалось, адже уже через декілька років Ubuntu стала однією з найпопулярніших і обігнала навіть таких конкурентів, як SUSE і Mandriva. За даними сайту distrowatch.com, Ubuntu зараз займає друге місце за популярністю Linux-дистрибутивом у світі, поступаючись тільки родинному Mint.

Для новичків у світі Linux і користувачів ПК, які не бажають витрачати багато часу на ручне налаштування ОС, Ubuntu — найкраща альтернатива. Установити Ubuntu як основну ОС чи доповнення до Windows дуже легко, адже в інтернеті можна знайти безліч інструкцій. Водночас досвідчені лінуксоїди — апологети Linux вважають Ubuntu занадто «попсовою», тому віддають перевагу більш «хардкорним» дистрибутивам: Arch, Slackware і Gentoo.

Цього разу — парнокопитне

Версія Ubuntu 14.04, шо вийшла в кінці квітня, стала першим за два роки LTS-версією дистрибутива із збільшеним терміном випуску оновлень. Це актуально для підприємств, яким важлива налагоджена комп’ютерна інфраструктура, а от домашнім користувачам ПК рекомендується переходити на нові версії Ubuntu кожні півроку чи раз на рік. Адже кожен реліз несе в собі масу корисних і цікавих нововведень.

Нововведення для Ubuntu 14.04 :

  • Підтримка дисплеїв з високою роздільною здатністю (більше FullHD);
  • Підтримка двох нових процесорних архітектур — ARM64 і PowerPC64;
  • Включена за замовчуванням підтримка TRIM-команд для твердотілих накопичувачів;
  • Оптимізована робота технології NVIDIA Optimus для автоматичного перемикання між інтегрованим і дискретним графічним прискорювачем;
  • Ядро Linux 3.13 з планувальником введення-виведення Deadline замість використовувався раніше CFQ;
  • Система запуску служб і завдань Upstart 1.12.1;
  • Набір бібліотек Python 3.4;
  • Движок Oxide для запуску веб-додатків безпосередньо на робочому столі;
  • Оновлені додатки LibreOffice, Firefox, Thunderbird та інші.

Ubuntu 14.04

Стовідсоткова укомплектованість

Завантажити інсталяційний ISO-образ Ubuntu 14.04 можна безкоштовно і, що важливо,  цілком легально на офіційному сайті проекту. Для ПК доступні 32 і 64-бітові версії, а для Apple Mac є також окрема версія. Записати образ на USB-флешку допоможе додаток Rufus. 11,6-дюймовий ноутбук Acer Aspire V5-131 (процесор Intel Celeron 1007U, 4 Гбайт ОЗУ, 320 Гбайт жорсткий диск) використали в якості тестової платформи.

Всі пристрої, включаючи графічний прискорювач Intel HD, звуковий кодек і мережевий адаптер Wi-Fi, запрацювали відразу після установки ОС, тобто ніякі драйвери шукати не довелося. Єдина проблема — непрацююий за замовчуванням регулятор яскравості підсвічування екрану. Але проблема легко вирішити завдяки нагугленній інструкції.

Unity — стандартна графічна оболонка ( робочий стіл) Ubuntu.  Кілька років тому через заміну GNOME 2 на вкрай нестабільну Unity багато користувачів Ubuntu змушене було мігрувати на інші дистрибутиви Linux. Але останнім часом Unity оптимізувались і зараз саме вона виглядає найбільш зручною і сучасним робочим середовищем.

Зовні Unity нагадує інтерфейс Apple OS X з тією лише відмінністю, що док-бар перенесли знизу ліворуч. Навіть тріо кнопок закрити-згорнути-розгорнути знаходиться у верхньому лівому куті вікна.

Крім ОС Ubuntu і драйверів пристроїв автоматично встановлюється ще й значний набір додатків на кожний день. Є тут веб-браузер Firefox і поштовик Thunderbird; аудіоплеєр Rhythmbox і відеоплеєр Totem; торрент-клієнт Transmission і п’ят казуальних ігор. Також варто згадати повноцінний офісний пакет LibreOffice, який включає і текстовий редактор, і табличний процесор, і програму для створення презентацій.

Якщо ж встановлених додатків виявиться недостатньо, загляньте в онлайновий магазин Ubuntu Software Center. Більшість програм там безкоштовні і встановлюються буквально в два клацання мишкою, в тому числі краща альтернатива Photoshop — крос-платформний графічний редактор GIMP.

Раніше недоліком Ubuntu хоча б можна було назвати мізерний вибір ігор, але з появою Steam під цю ОС ситуація кардинально покращилася. Так, пограти на ПК з Ubuntu можна майже в усі ігри компанії Valve (серії CS, TF, L4D і Dota), Serious Sam 3: BFE, Legend of Grimrock, Trine 2, Metro: Last Light та ін.

Підсумки

Ubuntu — це сучасна і безкоштовна операційна система для ПК, яка вже найближчим часом може успішно перекочувати на смартфони і планшети. Вона включає великий набір драйверів і додатків, що істотно спрощує первинну настройку ПК. Важливо те, що Ubuntu не схильна комп’ютерним вірусам.

 

 

 

Tags: , , , , , , ,